Pacjenci często zgłaszają się do farmaceuty w poszukiwaniu porady zdrowotnej, zanim zdecydują się na wizytę u lekarza. Jak zauważa mgr Marcin Repelewicz, Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej: „Farmaceuci są pierwszym punktem kontaktu w systemie opieki zdrowotnej. Ich wiedza i umiejętności pozwalają na wczesną interwencję, co w wielu przypadkach może zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia pacjenta”. Z tego powodu farmaceuci muszą posiadać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także umiejętności praktyczne w zakresie komunikacji z pacjentem. Jednakże, mimo rosnącego znaczenia tej profesji, farmaceuci często napotykają liczne trudności. Wyzwania te obejmują zarówno presję czasu, jak i ograniczenia w konsultacjach medycznych, a także potrzeby ciągłego aktualizowania wiedzy w obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku farmaceutycznego. Stale pojawiające się nowe leki, zmiany w wytycznych terapeutycznych, a także potrzeby pacjentów wymagają od farmaceutów zaawansowanej wiedzy oraz umiejętności dostosowywania się do nowych warunków. „Ciągłe kształcenie i poszerzanie swoich kompetencji to niezwykle ważny aspekt pracy farmaceuty” – podkreśla mgr Repelewicz.
W kontekście kształcenia farmaceutów na uczelniach wyższych, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia zmian. Programy studiów powinny być bardziej ukierunkowane na praktyczne aspekty opieki farmaceutycznej, w tym umiejętności komunikacyjne oraz sposób prowadzenia skutecznych konsultacji. Warto zainwestować w rozwój programów, które będą łączyły teorię z praktyką, a także umożliwiały przyszłym farmaceutom zdobycie doświadczenia w realnych warunkach klinicznych. Uzupełniające kursy z zakresu psychologii i socjologii zdrowia mogą zwiększyć zdolność farmaceutów do lepszego zrozumienia potrzeb pacjentów.
Innym istotnym elementem jest współpraca interdyscyplinarna. Farmaceuci powinni być aktywnymi uczestnikami zespołów terapeutycznych, co pozwoli na holistyczne podejście do opieki nad pacjentem. Współpraca pomiędzy farmaceutami, lekarzami oraz innymi specjalistami jest niezbędna do skutecznego zarządzania terapią oraz minimalizowania ryzyka interakcji farmakologicznych. Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, „współpraca farmaceutów z innymi członkami zespołu medycznego przyczynia się do poprawy jakości opieki oraz bezpieczeństwa stosowanej farmakoterapii”.
Podsumowując, opieka farmaceutyczna nad pacjentem jest nie tylko istotnym elementem systemu ochrony zdrowia, ale także dziedziną pełną wymagań i wyzwań - "System ochrony zdrowia ewoluuje i będzie się zmieniał. Coraz więcej osób będzie w podeszłym wieku, będzie wymagało dodatkowej opieki ze strony systemu. Farmaceuci mają możliwość wzmocnienia go (...) zmniejszenia kosztów procesu leczenia, bo tak naprawdę pacjent leczony bez kontroli spowoduje sytuację, w której jest zbyt duże wydatkowanie, w porównaniu do efektu". Farmaceuci, jako specjaliści w obszarze medycyny, muszą dostosowywać swoje umiejętności i wiedzę do potrzeb pacjentów oraz zmieniającej się rzeczywistości medycznej. Niezbędne są zmiany w programach kształcenia, jak również nieustanne doskonalenie zawodowe, aby móc sprostać wymaganiom współczesnej opieki zdrowotnej.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z mgr Marcinem Repelewiczem, Prezesem Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu, który w rozmowie z ValueMED opowiedział w szerokim kontekście zarówno o wyzwaniach, jak i możliwościach, które stoją przed współczesnymi farmaceutami, a także o tym, jak zmienia się ten zawód, dostosowując się do zmieniającej się wciąż sytuacji w opiece zdrowotnej.
aut. Agnieszka Furmaniak