Pliki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie naszej strony tj. pliki przechowujące Twoją sesję oraz umożliwiające działanie i usprawniające działanie i usprawniające funkcjonowanie naszej strony.

PRAWO I POLITYKA
13.05.2025
Puls Medycyny
Prawnik: ustawa nie uprawnia do pozbawienia życia dziecka, które może funkcjonować poza organizmem matki
Obowiązująca w Polsce ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nie wprowadza definicji przerwania ciąży, ale w żadnym razie też nie uprawnia do pozbawienia życia dziecka, które może funkcjonować poza organizmem matki, szczególnie wtedy, gdy to ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej - wskazuje radca prawny Marcin Andrzejewicz, odnosząc się do głośnego ostatnio postępowania lekarki z Oleśnicy.

Onkologia
09.05.2025
RynekZdrowia
Od 1 lipca zmiany ważne dla kobiet. Będą miały dostęp do nowych badań
1 lipca tego roku - to według Ministerstwa Zdrowia realna data, gdy pacjentki będą mogły zacząć korzystać ze zmodyfikowanego programu profilaktyki raka szyjki macicy. Najpierw bowiem NFZ musi zakontraktować nowe świadczenie.

Psychologia i psychiatria
08.05.2025
Puls Medycyny
Ekspert: zaczęto stosować wybiegi prawne, by stworzyć przesłankę psychiatryczną jako uzasadnienie legalnej aborcji
Nie istnieją żadne dowody naukowe na to, że przerwanie ciąży jest skutecznym postępowaniem terapeutycznym w przypadku zaburzeń psychicznych. W leczeniu kobiet w ciąży, które cierpią na zaburzenia psychiczne, stosuje się z powodzeniem standardowe i sprawdzone metody takie jak farmakoterapia, psychoterapia - przekonuje dr n. med., dr n. teol. Wojciech Kosmowski z Katedry Psychiatrii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego "Puls Medycyny" poprosił o komentarz nt. psychiatrycznej przesłanki do legalnej terminacji ciąży.

Ginekologia i położnictwo
29.04.2025
Puls Medycyny
Prof. Sąsiadek o „sprawie Oleśnicy”: nie rozumiem, dlaczego pacjentka nie otrzymała właściwej opieki we wcześniejszym okresie ciąży
Jako lekarz genetyk, zajmująca się diagnostyką przedurodzeniową, zastanawiam się, jak to się stało, że w XXI wieku w kraju, w którym obowiązują bardzo jasno sprecyzowane i dobre standardy opieki prenatalnej, mogło się zdarzyć, że rodzice tak późno dowiedzieli się o ciężkiej wadzie płodu i byli zmuszeni podejmować decyzję o terminacji ciąży w 9. miesiącu - mówi prof. Maria Sąsiadek.

Ginekologia i położnictwo
23.04.2025
Puls Medycyny
Zdrowie psychiczne matki ma wpływ na jakość jej mleka. Stres może zmienić skład kobiecego pokarmu
Najnowszy przegląd badań, przygotowany przez studentów i naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pokazuje, jak zdrowie psychiczne kobiety może wpływać na skład jej pokarmu. Długotrwały stres może rzutować na skład kobiecego pokarmu.

Ginekologia i położnictwo
09.04.2025
ValueMED.pl
Polscy badacze odkryli molekularne podłoże problemów z płodnością
Grupa białek TENT5 odgrywa kluczową rolę w rozwoju komórek rozrodczych, a co za tym idzie w utrzymaniu płodności – wykazali naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB). Swoje wyniki opublikowali na łamach czasopism „Nature Communications” oraz „Scientific Data”.

Ginekologia i położnictwo
04.03.2025
RynekZdrowia
Raz na 5 lat za darmo. Nowe badania dla kobiet na NFZ
Test w kierunku wirusa HPV raz na 5 lat, a w przypadku dodatniego wyniku cytologia płynna – takie badania mają wejść do refundacji. Ministerstwo Zdrowia konsultuje projekt, a resort finansów pyta o realne koszty. - Wątpliwości budzi możliwość sfinansowania projektowanej zmiany w 2025 roku - ocenia MF.

Ginekologia i położnictwo
07.02.2025
Puls Medycyny
Lekarze z Zabrza usunęli 8-kilogramowego guza jajnika
Interdyscyplinarny zespół Szpitala Miejskiego w Zabrzu usunął pacjentce 8-kilogramowego guza jajnika - poinformowała rzeczniczka placówki. Specjaliści przypominają, że regularne badania ginekologiczne są kluczowe dla wczesnego wykrywania tego typu zmian.

PRAWO I POLITYKA
03.02.2025
Puls Medycyny
Szpital w Nisku nie przyjął kobiety w ciąży. Placówkę skontroluje Narodowy Fundusz Zdrowia
Kobieta w ciąży nie otrzymała pomocy medycznej w szpitalu powiatowym w Nisku w województwie podkarpackim, ponieważ na izbie przyjęć nie było lekarza. Wojewoda podkarpacka i dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedziały kontrolę w szpitalu.

Ginekologia i położnictwo
29.01.2025
RynekZdrowia
Urodziło się pierwsze dziecko w ramach wznowionego programu in vitro
Właśnie urodziło się pierwsze dziecko z programu in vitro. To wcześniaczek. Mama i córka czują się bardzo dobrze. Cieszę się niezmiernie i gratuluję rodzicom - poinformowała 29 stycznia ministra zdrowia Izabela Leszczyna na antenie Radia TOK FM.

Ginekologia i położnictwo
17.12.2024
Termedia
Zakaz umieszczania kobiet po poronieniu razem z tymi, które urodziły zdrowe dzieci
Bezwzględny zakaz umieszczania kobiet, które poroniły lub urodziły martwe dziecko na jednej sali szpitalnej z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia. Nowelizuje on także standardy dotyczące łagodzenia bólu porodowego.

Ginekologia i położnictwo
12.12.2024
Termedia
Prawie 7 tys. kobiet w ciąży dzięki programowi in vitro
– Dzięki refundacji in vitro w ciąży jest obecnie 6752 kobiet, a 20 tys. par zakwalifikowało się do leczenia niepłodności tą metodą – przekazała 11 grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna. Po pół roku działania programu w Europejskim Atlasie Polityk Leczenia Niepłodności Polska awansowała z 42. na 19. miejsce.

Ginekologia i położnictwo
22.11.2024
RynekZdrowia
Karetki porodowe raczej nie w systemie PRM. "Są miasta z połową wyjazdów po założonym czasie"
Część zespołów ratownictwa medycznego nie jest wysyłana przez dyspozytorów do zdarzeń natychmiast po przyjęciu zgłoszenia, bo brakuje wolnych kartek. W pojedyńczych przypadkach czas wydłuża się do około godziny. - Jeśli karetki pogotowia miałyby jeszcze dodatkowo przewozić rodzące kobiety do szpitali, problem się pogłębi - uważa Kacper Mazurkiewicz, ratownik medyczny i bloger. Na dowód pokazuje dane.

Ginekologia i położnictwo
18.11.2024
RynekZdrowia
W Chinach przeprowadzono zdalną operację usunięcia macicy. "To nowy rozdział"
Chińscy chirurdzy z pomocą robota przeprowadzili operację usunięcia macicy u pacjentki oddalonej o ponad tysiąc kilometrów. To nowy rozdział w dziedzinie zdalnych operacji – twierdzą.

Ginekologia i położnictwo
18.11.2024
Termedia
Dłuższy urlop dla opiekunów wojowników ►
W Sejmie odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka przypadającego na 17 listopada. Uczestniczył w nim marszałek Szymon Hołownia. – Jesteście wojownikami – zwrócił się do kilkuletnich już dzieci urodzonych zbyt wcześnie, informując, że ustawa o wydłużeniu urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków będzie wkrótce...

Artykuły
08.11.2024
Termedia
Nie twarde dane, lecz lokalne potrzeby zdecydują o utrzymaniu porodówek
Minister zdrowia Izabela Leszczyna odwołała wcześniejszy pomysł, zgodnie z którym o być albo nie być porodówek miała decydować liczba porodów, z wejściowym progiem 400. – Chcemy, aby zamiast kryterium liczbowego o konieczności utrzymania oddziałów porodowych w danym regionie zdecydowały specjalne zespoły powołane przez wojewodów. To one...
Nadchodzące wydarzenia

18.01.2025 Łódź
250.00,-
Warsztaty Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - Cukrzycowe owrzodzenia stóp - profilaktyka i leczenie

22.02.2025 Warszawa
0.00,-
Akademia Farmaceuty Valuemed - Pacjent z raną i problemami dermatologicznymi w aptece

08.03.2025 Bydgoszcz
250.00,-
Warsztaty Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - Rany w praktyce dermatologicznej