Pliki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie naszej strony tj. pliki przechowujące Twoją sesję oraz umożliwiające działanie i usprawniające działanie i usprawniające funkcjonowanie naszej strony.

Kardiochirurgia
14.05.2025
ValueMED.pl
Lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego usunęli skrzeplinę z serca bez otwierania klatki piersiowej
W Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach przeprowadzono pionierski zabieg przezskórnego usunięcia dużej skrzepliny z prawego przedsionka serca. Operacja uratowała życie 45-letniej pacjentki onkologicznej.

Ortopedia
09.05.2025
PolitykaZdrowotna.com
Wejherowski szpital pierwszy w kraju z nowym robotem ortopedycznym
Nowoczesna chirurgia kolana z robotem i implantem Evolution 2 medial pivot. Pionierzy w Polsce, liderzy w Europie przynoszący innowacyjne rozwiązania.

Psychologia i psychiatria
29.04.2025
ValueMED.pl
Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne
Bliskie, emocjonalne relacje ludzi ze sztuczną inteligencją mogą prowadzić do poważnych konsekwencji psychologicznych i społecznych, w tym zakłócania relacji międzyludzkich, narażenia na manipulację i uzyskiwania szkodliwych porad - ostrzegają psychologowie z USA.

Diabetologia
23.04.2025
RynekZdrowia
Zastąpią zniszczone komórki trzustki. O krok od światowej rewolucji w leczeniu cukrzycy
Trwają zaawansowane badania kliniczne nad nowatorską terapią cukrzycy typu 1. Naukowcy są na ostatnim etapie testów komórek macierzystych, które mają przejąć funkcję zniszczonych komórek beta trzustki i produkować insulinę – kluczowy hormon dla życia pacjentów. W początkowej fazie terapia będzie wymagała jednoczesnego stosowania leków immunosupresyjnych.

Choroby rzadkie
23.04.2025
ValueMED.pl
Eksperci: jest nadzieja dla chorych na jedną z najrzadszych chorób krwi
Jedna z najrzadszych chorób krwi - wrodzona zakrzepowa plamica małopłytkowa (cTTP) – może nagle zagrozić zdrowiu i życiu młodych osób, przypominają eksperci. Ich zdaniem szansą na powrót do normalności - bez uciążliwych objawów i wizyt w szpitalu - jest dla chorych enzymatyczna terapia zastępcza.

Medycyna ratunkowa
23.04.2025
RynekZdrowia
5 lat, 90 miejsc i nowe przedmioty. Ratownicy z dyplomem poprowadzą nawet badania naukowe
Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu na kierunku ratownictwo medyczne uruchamia studia magisterskie. Ratownicy z dyplomem będą mogli m.in. również prowadzić badania naukowe oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania w ratownictwie medycznym.

Psychologia i psychiatria
09.04.2025
Puls Medycyny
Hiszpanie stworzyli system wczesnego wykrywania autyzmu oparty na AI
Naukowcy z Walencji opracowali nowy system wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu, wykorzystujący rzeczywistość wirtualną i sztuczną inteligencję. Jego dokładność jest porównywalna z tradycyjnymi metodami, ale zabiera mniej czasu, jest tańszy i bardziej obiektywny.

Ginekologia i położnictwo
09.04.2025
ValueMED.pl
Polscy badacze odkryli molekularne podłoże problemów z płodnością
Grupa białek TENT5 odgrywa kluczową rolę w rozwoju komórek rozrodczych, a co za tym idzie w utrzymaniu płodności – wykazali naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB). Swoje wyniki opublikowali na łamach czasopism „Nature Communications” oraz „Scientific Data”.

Psychologia i psychiatria
04.04.2025
ValueMED.pl
Polacy chcą wykorzystać AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki
Badania wykorzystujące AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki oka prowadzą naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz University of Rochester (USA).

Innowacje i nauka
04.03.2025
ValueMED.pl
Badanie: opaski i zegarki sportowe nie pokazują rzeczywistych wartości parametrów wydolnościowych
Przewidywanie, jak sprawnie organizm poradzi sobie z wysiłkiem fizycznym, jest kluczowe dla sportowców i trenerów. Tymczasem popularne opaski i zegarki sportowe nie pokazują rzeczywistych wartości parametrów wydolnościowych - wykazały badania polskich naukowców.

Onkologia
28.02.2025
ValueMED.pl
Matematyka glejaka
Model matematyczny, który pozwala symulować wzrost i rozprzestrzenianie się glejaka, opracował zespół z udziałem Polki. To krok w stronę lepszego zrozumienia tego śmiertelnego nowotworu mózgu.

Innowacje i nauka
20.02.2025
ValueMED.pl
Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzyma prawie 6 mln zł na rozwój badań klinicznych
Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii otrzyma niemal 6 mln zł dofinansowania z KPO. Środki zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury badawczej oraz wdrożenie narzędzi teleinformatycznych, co ma poprawić dostęp pacjentów do innowacyjnych metod leczenia.

Innowacje i nauka
19.02.2025
RynekZdrowia
Matematyczny model pozwoli zajrzeć w głąb mózgu. Wesprze lekarzy w trudnych operacjach
Matematycy z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z neurochirurgiem dr n. med. Dariuszem Szarkiem z wydziału medycznego uczelni tworzą matematyczne modele mózgu 3D, które mogą w przyszłości podpowiadać lekarzom, gdzie przyszyć bypass, aby osiągnąć optymalne efekty operacji.

Innowacje i nauka
04.02.2025
RynekZdrowia
Uszkodzony pęcherz, przecięta aorta. Operacje robotowe pod lupą RPP. Mamy najnowsze dane
Chirurgia robotowa rozwija się w Polsce w szybkim tempie. Wszyscy mówią o korzyściach dla pacjenta i systemu, jednak na tym kryształowym obrazie pojawiają się rysy. Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi już cztery postępowania związane z nieprawidłowościami przy wykorzystaniu robotów chirurgicznych. Sprawa z Rzeszowa opisana przez Onet ma być piątym.

Innowacje i nauka
03.02.2025
RynekZdrowia
Elon Musk wszczepi chipy do mózgu poza USA. Pierwszy kraj dał zgodę Neuralinkowi
Pierwszy kraj na świecie - poza USA - wydał zgodę firmie Elona Muska na rozpoczęcie rekrutacji do badania klinicznego. Decyzję podjęły władze zdrowotne Kanady. Wspomniane badanie polega na wszczepianiu implantu do tej części mózgu odpowiedzialnej za planowanie ruchu.

Innowacje i nauka
28.01.2025
RynekZdrowia
Uczelnie cywilne kontra MON. Wojna o kształcenie lekarzy dla armii
4 placówki przedstawiły program współpracy w zakresie nowoczesnego kształcenia kadr medycznych cywilnych i wojskowych, z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności wojskowych oraz zaplecza kadrowego i badawczo-naukowego uczelni cywilnych. Tymczasem MON forsuje plan powołania Wojskowej Akademii Medycznej. W środowisku zapanowała konsternacja.
Nadchodzące wydarzenia

18.01.2025 Łódź
250.00,-
Warsztaty Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - Cukrzycowe owrzodzenia stóp - profilaktyka i leczenie

22.02.2025 Warszawa
0.00,-
Akademia Farmaceuty Valuemed - Pacjent z raną i problemami dermatologicznymi w aptece

08.03.2025 Bydgoszcz
250.00,-
Warsztaty Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - Rany w praktyce dermatologicznej