Pliki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie naszej strony tj. pliki przechowujące Twoją sesję oraz umożliwiające działanie i usprawniające działanie i usprawniające funkcjonowanie naszej strony.
Artykuły
08.11.2024
RynekZdrowia
36 profesorów w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. Prezydent nadał tytuły
W Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej opublikowano postanowienie Prezydenta RP w sprawie nadania tytułu profesora. Uhonorowano łącznie 96 naukowców, z czego 36 osób otrzymało tytuł profesora nauk medycznych lub nauk o zdrowiu.
Innowacje i nauka
04.11.2024
Cowzdrowiu
Wykorzystanie AI przy tworzeniu nowych leków generuje ryzyka prawne
Niska jakość informacji używanych do tworzenia narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI), błędy w systemach skutkujące złym wynikiem oraz naruszenie wrażliwych danych osobowych to główne zagrożenia związane z użyciem AI przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne opracowujące nowe terapie lekowe, uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Najważniejszą regulacją dla europejskich firm używających sztucznej inteligencji będzie AI Act.
Artykuły
28.10.2024
RynekZdrowia
Technologia mapowania serca 3D. Nowoczesny zabieg wszedł do oferty Szpitala w Sztumie
W sobotę, 26 października 2024, na Oddziale Kardiologicznym Szpitala w Sztumie przeprowadzono pierwsze zabiegi ablacji 3D. To ważny krok w dostępności do nowoczesnego leczenia na Pomorzu - ocenia Grupa American Heart of Poland.
Onkologia
22.10.2024
TVN24
Przełomowe badania Polaków w diagnozie glejaka. Wykorzystali autorski tomograf
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako pierwsi na świecie wykorzystali nowy parametr - czas życia pozytonium - w procesie diagnozy glejaka. Dane dostarczone przez autorski tomograf J-PET, bardziej precyzyjny i tańszy od "zwykłego" urządzenia, mogą zrewolucjonizować pracę lekarzy. W zasięgu ręki są tak zwane biopsje wirtualne.
Artykuły
21.10.2024
Cowzdrowiu
W szpitalu w Piekarach Śląskich powstała pracownia druku 3D
W Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich niedawno powstała pracownia druku 3D. Z jakimi problemami spotkali się pracownicy placówki, wdrażając nowe rozwiązania? Jak zastosowanie nowoczesnej technologii druku 3D wpłynie na pracę szpitala i możliwości leczenia pacjentów? O tym w rozmowie z dr Przemysławem Czumą, ortopedą w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, założycielem Polskiego Stowarzyszenia "Sztuczna Inteligencja w Medycynie".
Artykuły
30.09.2024
RynekZdrowia
Bezpieczny, tani i łatwo dostępny antydepresant leczy tego agresywnego raka. Badacze odkryli mechanizm
Naukowcy z ETH w Zurychu wykorzystali opracowaną przez siebie platformę do badań przesiewowych leków, aby wykazać, że lek przeciwdepresyjny, obecnie dostępny na rynku, zabija komórki nowotworowe w budzącym grozę glejaku – przynajmniej w szalce do hodowli komórkowej.
Artykuły
29.08.2024
https://ocdn.eu/businessinsider/static/logoBI.png
Przełom w leczeniu raka? Nowe odkrycie naukowe
To odkrycie naukowe robi nie lada wrażenie. Naukowcom udało opracować się nanoroboty, które zabijają komórki rakowe. Pierwsze pomyślne testy już za nami, na razie na myszach.
Artykuły
20.06.2024
Business Insider
Lek na odrost zębów. Wiadomo, kiedy ruszą testy na ludziach
Od września przez kolejne 12 miesięcy 30 ochotników będzie testowało lek na odrost zębów. Innowacyjna cząsteczka już została przebadana na zwierzętach. Japońscy naukowcy dają nadzieję na to, że dentysta nie będzie ostatnią deską ratunku dla pełnego uśmiechu.
Wyroby medyczne
08.04.2024
Cowzdrowiu
Bezos, Gates, Musk. Bogacze walczą o rynek implantów mózgowych
Firma Synchron, której inwestorami są miliarderzy Jeff Bezos i Bill Gates, rywalizuje ze start-upem Elona Muska w zakresie wprowadzenia na rynek implantów mózgowych i przygotowuje się właśnie do rekrutacji pacjentów do zakrojonych na szeroką skalę badań klinicznych, wymaganych do uzyskania zgody na komercyjne użycie swojego urządzenia - donosi agencja Reuters.
Nadchodzące wydarzenia