Pliki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie naszej strony tj. pliki przechowujące Twoją sesję oraz umożliwiające działanie i usprawniające działanie i usprawniające funkcjonowanie naszej strony.

Geriatria
28.03.2025
RynekZdrowia
15 tysięcy osób w kolejce. "Konieczne jest szybkie podjęcie działań"
- Najwięcej uwagi wymaga obecnie opieka długoterminowa, która będzie niezbędna na coraz większą skalę, bo najszybciej będzie nam przybywało osób po 85. r.ż. Już do 2040 r. będzie ich więcej o ponad 90 proc. w porównaniu do roku 2022. To pokazuje, że konieczne jest szybkie podjęcie działań - mówi Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej.

Zdrowie publiczne
19.03.2025
Puls Medycyny
Moje zdrowie - MZ przedstawiło szczegóły programu, który zastąpi Profilaktykę 40 Plus
Jakie badania będą dostępne w ramach bezpłatnego bilansu "Moje zdrowie", który od 1 maja zastąpi program "Profilaktyka 40 Plus"? Ministerstwo przedstawiło szczegóły projektu, wprowadzającego też inne ważne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek POZ.

Zdrowie publiczne
11.03.2025
ValueMED.pl
Polacy badają wirusa powiązanego z otyłością
Otyłość to nie tylko kwestia stylu życia, zaburzeń hormonalnych czy genetyki. Istnieją wirusy, których związek z występowaniem tej choroby został potwierdzony w badaniach. Naukowcy z Wrocławia jako pierwsi na świecie wykryli obecność jednego z nich także u żyjących z ludźmi psów i kotów.

PRAWO I POLITYKA
04.02.2025
Puls Medycyny
WHO zmniejszy swój budżet o 400 mln dolarów. To skutek wyjścia USA z organizacji
Po informacji o wystąpieniu USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), organizacja ta planuje zmniejszenie dwuletniego budżetu o 400 mln dolarów - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dokument dyskutowany przez Radę Wykonawczą WHO.

Onkologia
03.02.2025
ValueMED.pl
Eksperci: bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkole nie poprawimy wyników leczenia raka w Polsce
W Polsce aż 70-80 proc. pacjentów z chorobą nowotworową zgłasza się do lekarza w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach nie zmienimy tego i nie poprawimy wyników leczenia nowotworów w naszym kraju – alarmują eksperci.

Zdrowie publiczne
31.01.2025
Termedia
Psycholog w szkole tylko z odpowiednimi kwalifikacjami
Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło prace nad przygotowaniem zmiany przepisów w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli w celu poszerzenia kręgu osób, które ukończą studia magisterskie na kierunku psychologia i posiadają przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Zdrowie publiczne
29.01.2025
ValueMED.pl
Ekspert o spożyciu cukru: potrzebna jest polityka, która wpływa na konsumentów i przemysł spożywczy
Upodobanie do słodkości to prosta droga do otyłości, która zwiększa ryzyko ponad 200 chorób i zaburzeń. Dlatego ważna jest polityka państwa, która kształtuje zachowania konsumenckie, a przez to - działania przemysłu spożywczego - powiedział PAP prof. Paweł Bogdański.

Zdrowie publiczne
24.01.2025
Termedia
Alkohol niezmiennie problemem społecznym ►
W 2023 r. przeciętny Polak wypijał niemal 9 litrów czystego spirytusu. – Te dane nie zmieniają się od lat. A spożycie alkoholu jest powiązane z występowaniem 200 rodzajów chorób, w tym nowotworów, zaburzeń neuropsychiatrycznych, chorób układu krążenia i marskości wątroby. Proponujemy zmiany w prawie, które pozwolą zahamować ten trend – mówił...

Zdrowie publiczne
21.01.2025
Termedia
Będzie zakaz sprzedaży nieletnim e-papierosów bez nikotyny
Zakaz sprzedaży osobom poniżej 18 lat wszystkich rodzajów e-papierosów, w tym niezawierających nikotyny, i zakaz palenia e-papierosów bez nikotyny m.in. na terenie szkół i placów zabaw dla dzieci – zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia. Regulacja została wpisana we wtorkowy porządek obrad Rady Ministrów.

Zdrowie publiczne
13.01.2025
Termedia
Każdy rok w opóźnieniu kontaktu dziecka ze smartfonem jest bezcenny
Telefony komórkowe dały rodzicom nowy sposób utrzymywania kontaktu z dziećmi, ale wywołały także dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa i negatywnego wpływu mediów społecznościowych na rozwój dziecka.

Zdrowie publiczne
13.12.2024
Well.pl
Naukowcy obalili powszechny mit na temat "białej śmierci"
Czy każdy rodzaj cukru to zło wcielone? Najnowsze badania opublikowane w Frontiers in Public Health pokazują, że niekoniecznie. O ile o słodzonych napojach lepiej zapomnieć, o tyle odrobina łakoci może "wyjść na zdrowie".

Ginekologia i położnictwo
12.12.2024
Termedia
Prawie 7 tys. kobiet w ciąży dzięki programowi in vitro
– Dzięki refundacji in vitro w ciąży jest obecnie 6752 kobiet, a 20 tys. par zakwalifikowało się do leczenia niepłodności tą metodą – przekazała 11 grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna. Po pół roku działania programu w Europejskim Atlasie Polityk Leczenia Niepłodności Polska awansowała z 42. na 19. miejsce.

PRAWO I POLITYKA
12.12.2024
Nauka w Polsce
Łukasz Balwicki nowym konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego
Biuro prasowe GUMedu w poniedziałek poinformowało, że ich pracownik dr hab. Łukasz Balwicki został nowym konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego. Stanowisko nie było obsadzone od czerwca, kiedy z urzędem pożegnał się prof. Jarosław Pinkas.

PRAWO I POLITYKA
11.12.2024
RynekZdrowia
Ostre spięcie w sprawie nauki o zdrowiu seksualnym. Jest o co? Sprawdziliśmy podstawę programową punkt po punkcie
Edukacja zdrowotna jako nowy przedmiot w szkołach pojawić ma się od września 2025 r. Ma być elementem profilaktyki i budowania świadomości zdrowotnej, jednak nie wszystkim się podoba, że jednym z kilku działów będzie edukacja seksualna. Niektórzy nie znając nawet podstawy programowej formułują zarzuty dotyczące seksualizacji. O czym i w jakim zakresie będą uczyć się dzieci i młodzież?

Wywiady i relacje
04.12.2024
ValueMED.pl
4 gabinety zabiegowe w aptece - czy w Polsce to możliwe?
Współczesny system ochrony zdrowia opiera się na dobrze wykwalifikowanych specjalistach, a farmaceuci odgrywają kluczową rolę w tym kontekście. W Polsce i Anglii, mimo że oba kraje mają rozwinięte systemy farmaceutyczne, istnieją znaczne różnice w kompetencjach i uprawnieniach farmaceutów, które wpływają na jakość opieki zdrowotnej oferowanej pacjentom.

Zdrowie publiczne
02.12.2024
RynekZdrowia
Ekspert: nadużywanie smartfonów oznacza krótsze życie dzieci. Trzeba odwrócić negatywny trend
- Nadużywanie smartfonów i innych urządzeń ekranowych oznacza krótsze życie naszych dzieci - powiedział PAP dr hab. Mariusz Zbigniew Jędrzejko, pedagog i socjolog, logoterapeuta, profesor Akademii Piotrkowskiej.
Nadchodzące wydarzenia

18.01.2025 Łódź
250.00,-
Warsztaty Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - Cukrzycowe owrzodzenia stóp - profilaktyka i leczenie

22.02.2025 Warszawa
0.00,-
Akademia Farmaceuty Valuemed - Pacjent z raną i problemami dermatologicznymi w aptece

08.03.2025 Bydgoszcz
250.00,-
Warsztaty Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - Rany w praktyce dermatologicznej