W części wykładowej dr n. med. Dariusz Gajewski przybliżył uczestnikom, na czym polega przygotowanie pacjentki do zabiegu ginekologicznego i czy można mówić o prehabilitacji w tej specjalności. Następnie dr Monika Żukowska-Rubik omówiła konsensus dotyczący ran brodawek sutkowych, a piel. Irena Gil poruszyła zagadnienie zmian skórnych u noworodków, wskazując na istotne elementy prawidłowego postępowania w neonatologii.
Duże zainteresowanie wzbudziła także prezentacja mgr Emilii Kocik poświęcona trudnym powikłaniom pooperacyjnym w obrębie krocza — temat, który w praktyce klinicznej stwarza wiele wyzwań i wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Po krótkiej dyskusji uczestnicy mogli wymienić swoje doświadczenia i wątpliwości związane z tematyką pierwszej części spotkania.
Część warsztatowa rozpoczęła się od prezentacji mgr Tomasza Surdackiego na temat zastosowania podchlorynów w leczeniu ran w ginekologii, położnictwie i neonatologii. Następnie mgr farm. Piotr Hudemowicz oraz mgr farm. Marek Pięta z Hexanova pokazali, jak wspierać szybsze gojenie ran ginekologicznych w oparciu o praktyczne rozwiązania terapeutyczne. Dużą wartość miało również wystąpienie prof. Krzysztofa Czajkowskiego, który przedstawił rolę jednorazowej terapii podciśnieniowej w profilaktyce i leczeniu powikłań po cesarskim cięciu.
Po przerwie lunchowej uczestnicy kontynuowali praktyczne szkolenia. Mgr inż. Maksymilian Kasperek omówił możliwości leczenia ran z zastosowaniem opatrunków autologicznych, natomiast mgr Monika Aleksy-Polipowska poprowadziła warsztat o antyseptyce i jej znaczeniu w ograniczaniu powikłań infekcyjnych. Warsztaty zamknęła mgr Emilia Kocik, prezentując sposoby postępowania z ranami w ginekologii i położnictwie, z uwzględnieniem najczęstszych problemów klinicznych.
Na zakończenie odbyła się sesja Q&A, podczas której uczestnicy mogli zadawać pytania ekspertom oraz przedstawić własne przypadki wymagające konsultacji.
Warsztaty w Krakowie po raz kolejny pokazały, że interdyscyplinarne spojrzenie na leczenie ran — od przygotowania pacjenta, przez nowoczesne technologie, aż po codzienną profilaktykę — jest niezbędne w każdej specjalności medycznej, również w ginekologii, położnictwie i neonatologii.