Article 1

Relacja z Warsztatów Dobrej Praktyki Leczenia Ran w Krakowie: Rany w ginekologii, położnictwie i neonatologii

W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, w Hotelu DoubleTree by Hilton w Krakowie odbyła się VI edycja Warsztatów Dobrej Praktyki Leczenia Ran, organizowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Ran przy wsparciu logistycznym Crockett Media. Tematem przewodnim wydarzenia były rany w ginekologii, położnictwie i neonatologii. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również wymienić się doświadczeniami z ekspertami i praktykami z całej Polski.

Warsztaty otworzyła mgr Monika Aleksy-Polipowska, członek Komisji Rewizyjnej PTLR, witając uczestników i zwracając uwagę na szczególne wyzwania, jakie stawia przed personelem medycznym opieka nad ranami u kobiet i noworodków. Wprowadzenie w tematykę wydarzenia nadało ton całemu spotkaniu – skoncentrowanemu na praktyce i realnych problemach klinicznych.

Część wykładowa rozpoczęła się od wystąpienia dr. n. med. Dariusza Gajewskiego, który omówił, czym jest prehabilitacja w ginekologii i jak prawidłowe przygotowanie pacjentki do zabiegu wpływa na proces gojenia się ran. Następnie dr n. med. Monika Żukowska-Rubik zaprezentowała konsensus dotyczący ran brodawek sutkowych – dokument ten zostanie wkrótce opublikowany na łamach czasopisma „Leczenie Ran”. Piel. Irena Gil skupiła się na praktycznych aspektach pielęgnacji zmian skórnych w neonatologii, a mgr Emilia Kocik, w ramach wykładu sponsorowanego przez firmę Hartmann, poruszyła temat powikłań pooperacyjnych w obrębie krocza. Część wykładową zakończyła krótka dyskusja.

Po przerwie kawowej rozpoczęły się sesje warsztatowe. Mgr Tomasz Surdacki, reprezentujący firmę KikGel, przedstawił zastosowanie podchlorynów w leczeniu ran w ginekologii, położnictwie i neonatologii. W kolejnym warsztacie, poprowadzonym przez firmę Hartmann, uczestnicy zapoznali się z zasadami doboru opatrunków do rodzaju rany i charakterystyki tkanek – spotkanie miało formę praktycznej prezentacji produktów i ich zastosowania w codziennej pracy klinicznej. Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, w ramach warsztatu realizowanego we współpracy z firmą Smith & Nephew, omówił zastosowanie jednorazowej terapii podciśnieniowej w profilaktyce i leczeniu powikłań po cięciu cesarskim.

Po przerwie lunchowej uczestnicy kontynuowali pracę warsztatową. W sesji popołudniowej lek. med. Robert Kasperek, reprezentujący firmę KeyMed, przedstawił technologię leczenia ran z zastosowaniem opatrunku autologicznego. Mgr Monika Aleksy-Polipowska, w imieniu firmy Schulke, poprowadziła praktyczny warsztat poświęcony antyseptyce. Zwieńczeniem cyklu zajęć praktycznych był warsztat mgr Emilii Kocik, poświęcony postępowaniu z ranami w ginekologii i położnictwie, realizowany we współpracy z firmą URGO.

Choć temat leczenia ran kojarzy się przede wszystkim z chirurgią i opieką przewlekłą, to właśnie obszary takie jak ginekologia, położnictwo i neonatologia niosą ze sobą szereg trudnych, a często niedocenianych wyzwań. Wrażliwość tkanek, fizjologia połogu, delikatność skóry noworodków – to wszystko sprawia, że dobór odpowiednich metod leczenia musi opierać się na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu. Warsztaty w Krakowie udowodniły, że praktyczna edukacja jest kluczem do lepszego standardu opieki – nie tylko skutecznej, ale i pełnej szacunku dla potrzeb pacjentek i najmłodszych pacjentów.