Article 1

#StopHejtowiMedyków - nie zgadzamy się na publiczny lincz, przemoc i hejt!

Wtorkowy poranek, 29 kwietnia 2025 roku, przyniósł tragedię w polskiej ochronie zdrowia. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do brutalnego ataku: 35-letni pacjent, niezadowolony z przebiegu leczenia, wtargnął do gabinetu ortopedy i zadał lekarzowi śmiertelne ciosy nożem. Pomimo natychmiastowej interwencji, życia lekarza nie udało się uratować. Lekarz pozostawił rodzinę, współpracowników i pacjentów w głębokim żalu.

Redakcja ValueMED wyraża najgłębsze wyrazy współczucia bliskim zmarłego lekarza.

Ten dramat nie wydarzył się w izolacji. To bolesny symbol pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w ochronie zdrowia. Coraz częściej słychać o agresji wobec lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. To są prawdziwe osoby, które każdego dnia ratują nasze życie i zdrowie. Ich zawód powinien być wykonywany w warunkach pełnego szacunku i bezpieczeństwa.

Przemoc fizyczna to najostrzejsza forma zagrożenia, ale nie jedyna. Przypadek lekarki z Oleśnicy, która dokonała legalnej terminacji ciąży u pacjentki, u której płód cierpiał na ciężką, nieuleczalną chorobę (wrodzoną łamliwość kości), to kolejny przykład nagonki. Po interwencji europosła Grzegorza Brauna, który wtargnął do szpitala i oskarżył lekarkę o "zamordowanie dziecka", kobieta stała się celem publicznego linczu. Spotkały ją groźby, wyzwiska i fala hejtu. Naczelna Izba Lekarska wydała wówczas stanowcze oświadczenie, że takie zachowania są absolutnie nieakceptowalne.

Podobnie głośna była sprawa ratownika medycznego z Wrocławia, który w 2023 roku został pobity podczas interwencji. Pomimo tego, że ratował życie, stał się ofiarą brutalnego ataku ze strony osoby postronnej.

Dziś łączymy te wszystkie wydarzenia, by powiedzieć: DOŚĆ!

Nie możemy dalej bagatelizować sygnałów płynących ze środowiska ochrony zdrowia. Przemoc, hejt i nienawiść wobec lekarzy to nie są przypadki jednostkowe, lecz objaw poważnego kryzysu społecznego. Zaufanie do lekarzy, empatia wobec ich trudnej codzienności i obrona ich godności to warunki konieczne, by system zdrowia funkcjonował.

Dlatego redakcja ValueMED występuje z apelem do całego środowiska medycznego, do pacjentów, dziennikarzy i polityków. Wymagajmy odpowiedzialnego dyskursu. Zwłaszcza od osób publicznych i kandydatów na wysokie urzędy. Słowa mają moc - mogą leczyć, ale mogą też zabijać. Nie można tolerować żadnych przejawów hejtu, szczucia, dezinformacji i publicznego zastraszania medyków.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy wspólnoty. Społecznej zgody na ochronę tych, którzy chronią nas. Wzywamy do solidarności, do budowania bezpiecznego i godnego środowiska pracy dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

#StopHejtowiMedyków

Redakcja ValueMED